آخرین خبرها
خانه / اسلاید / گزارش ویژه / چرا آلمانی ها پرچمدار فوتبال در آینده هستند؟

گزارش ویژه / چرا آلمانی ها پرچمدار فوتبال در آینده هستند؟

http://www.tnp.sg/sites/default/files/styles/rl680/public/articles/2016/07/03/ger-ita.jpg?itok=dOuO0pDE

منبع:CNN

واقعا برای این سوال که کدام کشور بهترین لیگ فوتبال دنیا را دارد، جواب قاطعی وجود ندارد. برای این سوال همیشه مقیاس ها و ذهنیت های بسیار زیادی وجود دارد اما اکنون فوتبال آلمان روزهایی را سپر می کند که می توانیم با قاطعیت بوندس لیگا را به عنوان بهترین لیگ فوتبال دنیا انتخاب کنیم؛ کشوری که به قهرمانی جام جهانی رسیده و تیم های باشگاهی اش می توانند در میزان جذب تماشاگر در جهان رکورددار باشند. البته می توان به کمبود ستاره های مطرح دنیا و پایین بودن ارزش های تجاری و اقتصادی این لیگ خرده گرفت اما در میان بزرگترین تیم های فوتبال این کشور، بازیکنان فوق ستاره اش و تیم های که در حال رشد هستند دلایل روشنی وجود دارد که با نگاهی به آنها به راحتی می توانید بوندس لیگا را بالاتر از رقبایش از جمله لیگ برتر انگلیس و لالیگا اسپانیا و چند لیگ دیگر قرار دهید.

رقابت پذیری

مستندی به نام “در کنار بوندس لیگا” به خوبی می تواند حال و هوای قهرمان جاودانه فوتبال آلمان یعنی بایرن مونیخ و یا تیمی چون هافنهایم که در این فصل داستان اسرارآمیز دیگری از موفقیت یک تیم کوچک را می نویسد، به ما نشان دهد اما در این مستند همه چیز از پرطرفدارترین تیم لیگ یعنی دورتموند شروع می شود؛ جایی که ستاره سیاه پوست این تیم، امریک اوبامیانگ که به عنوان بازیکن سال آفریقا شد به خوبی وضعیت رقابت میان تیم های بوندس لیگا را شرح می دهد. او می گوید در روزهای حضورش در فوتبال فرانسه خیلی ها بودند که گاهی اوقات از رسیدن به تساوی هم خوشحال می شدند اما در آلمان چنین چیزی وجود ندارد و همه تیم ها جز برد چیز دیگری نیم خواهند. با این حال می توان این صحبت ها را به پای تمایل ذاتی بازیکنانی به لیگی دانست که در آن بازی می کنند اما قرار گرفتن بوندس لیگا در رده دوم بهترین های لیگ های اروپایی پس از لالیگا و آن هم به دلیل ضرایبی که محاسبات آنها بر اساس نتایج باشگاه در رقابت های مهم صورت می گیرد، جای بحثی نمی گذارد. علاوه بر این 32 هزار بازی از 7 لیگ مختلف بوندس لیگا طی 15 سال گذشته توسط موسسه های تحقیقاتی مستقل مورد بررسی قرار گرفته و برای این موسسه ها تحقیق در مورد این لیگ دارای جذابیت بوده است. همچنین در 4 فصل از 5 فصل گذشته بوندس لیگا غیرقابل پیش بینی ترین نتایج را در میان لیگ های اروپایی داشته اگرچه در این میان بایرن مونیخ برای 4 فصل متوالی به قهرمانی رسیده است. در این فصل بایرن مونیخ پس از گذشت 15 هفته از فصل تنها به دلیل تفاضل گل نسبت به لایپزیش در صدر جدول ایستاده و به همراه هافنهایم تیم های بی شکست لیگ محسوب می شوند. این در حالی است که در میان 5 لیگ معتبر اروپایی تنها رئال مادرید بدون شکست است.

ارزش تجاری

یکی از نصاویر شگفت آور از تیم های آلمانی یقینا تجهیزات تمرینی بزرگترین و معروفترین باشگاه این کشور بایرن مونیخ است که وقتی از شهری چون دورتموند به مونیخ سفر می کنید، می توانید آن را در یکی از خیابان های فرعی نزدیک به مرکز شهر مشاهده کنید. بی شک این مجموعه تمرینی و چنین وضعیتی در مورد هیچ یک از دیگر تیم های بزرگ فوتبال اروپا صدق نخواهد کرد. قطعا این مساله به دلیل فقر مالی نیست بلکه برای باشگاهی چون بایرن مونیخ توجه کردن به آداب و سنت های شهر اهمیت دارد و برای این تیم اجازه پیدا کردن هوادارانش برای تماشای تمرینات از نزدیک باعث افتخار است. موسسه دلیوت در بررسی سالانه اقتصاد فوتبال خود بوندس لیگا را پس از لیگ جزیره به عنوان دومین لیگ پردرآمد جهان قرار داده است. در فصل 2014-2015 باشگاه های آلمانی بیش از 5/2 میلیارد دلار درآمد داشتند که در همان فصل لیگ برتر 6/4 میلیارد دلار درآمد داشت. اگرچه به نوشته فوربس قرارداد بوندس لیگا با تلویزیون آلمان که سالانه 690 میلیون دلار است در میان 5 لیگ معتبر اروپایی کمترین میزان است و قرارداد لیگی مانند انگلیس 4 برابر بوندس لیگا است.کریستین سیفرت مدیر اجرایی بوندس لیگا معتقد است مبلغ چنین قراردادی منعکس کننده ارزش های آن لیگ است که بوندس لیگا بسیار کمتر از ارزش واقعی خود پول دریافت می کند.

مالکیت

بوندس لیگا در مورد مالکیت باشگاه ها قوانین محدود کننده ای دارد و همین مساله باعث شکل گرفتن چالش های قابل ملاحظه ای در حوزه جذب سرمایه گذاری تجاری در لیگ و محدود شدن میزان آن شده است. در این فصل با صعود لایپزیش به بوندس لیگای یک و خیزش فوق العاده این تیم و ایستادن در صدر جدول، تمکز روی این موضوع بیشتر از گذشته شده است. این تیم که در سال 2009 توسط یکی از شرکت های بزرگ نوشیدنی دنیا خریداری شد، با سرمایه گذاری قابل توجهی از دسته پنجم فوتبال آلمان تنها طی شش فصل به بوندس لیگا رسید. با وجود آنکه بوندس لیگا در مورد اینکه سرمایه گذاری لایپزیش در چارچوب قوانین بوده متزلزل است اما اگر روند صعودی این تیم ادامه داشته باشد آیا مسئولان لیگ تحت فشار برای حمایت از چنین سرمایه گذاری هایی قرار نخواهند گرفت؟

تکنولوژی و نوآوری

وقتی ماریو گوتزه با سینه توپ را کنترل کرد، چرخید و گل قهرمانی آلمان را در فینال جام جهانی 2014 به ثمر رساند، باعث تاریخ سازی کشورش شد چراکه آلمان به اولین کشور اروپایی بدل شد که بزرگترین عنوان ورزشی را بیرون از قاره خود بدست می آورد. برای دستیابی به این گل که به نظر می رسید گوتزه با استعداد خدادادیش آن را به ثمر رسانده، او ساعت ها تمرین کرده بود که بخشی از این تمرین شامل استفاده از دستگاه چندین میلیون دلاری “فوتبونات” است. در میان 5 لیگ مهم اروپایی تنها یکی از دو باشگاهی است که از این تکنولوژی استفاده می کند. دیگر تیم هافنهایم است که هدایت آن را یولیان ناگلسمن، جوانترین مربی تاریخ بوندس لیگا بر عهده دارد. مجموعه تمرینی مدرن و خاص هافنهایم در بیرون از شهر و در یکی از روستاهای حومه شهر که تنها چند هزار جمعیت دارد، قرار گرفته است. ناگلسمن تکیه بیش از اندازه و اطلاعات و آنالیزها را رد می کند و می گوید بیشتر به ندای درونی خود گوش می دهد و بخشی از روش هایش را برای خودش نگه می دارد. این رازهای او به قدری موفقیت آمیز بوده اند که بسیاری از دیگر باشگاه ها به دنبال کشف آن هستند.

هواداران

نمی توان در دورتموند حضور داشت و سکوی جنوبی ورزشگاه سیگنال آیدونا پارک را از نزدیک ندید. بزرگترین جایگاه هواداران در فوتبال اروپا که در شهر به دیوار زرد معروف شده است؛ جایی که در هر بازی می تواند 25 هزار هوادار را در خود جای دهد. طراحی این قسمت از ورزشگاه به گونه ای است که لیدرهای تیم به راحتی می توانند با استفاده از میکروفن های غول آسای خود حریفان به وحشت وانهند. بی شک بوندس لیگا تنها لیگ اروپایی است که به طور میانگین برای هر بازی 40 هزار هوادار در ورزشگاه ها حضور پیدا می کنند و می توان گفت تقریبا در تمام فصل ورزشگاه ها به طور کامل پر هستند. به همین خاطر تعجبی ندارد که بدانیم میانگین قیمت بلیت در بوندس لیگا از همه رقبای مهم اروپایی اش پایین تر است.

 

درباره‌ی خبرنگار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

http://www.20script.ir